Stüdyonuz steril mi ? Hijyen kurallarına dikkat ediyor musunuz ?

Günümüzde neredeyse dövme yapımında kullanılan ekipmanlar tek kullanımlık, steril ekipmanlardır. Yani bir başkasında kullanılan teknik malzemeler dövme uygulaması sonrası doğrudan tıbbi atık kutularında toplanmakta ve ilgili kurumlara verilerek imha edilmektedir. Ancak sağlığınız için önemli olan ve dövmecinin dikkat etmesi gereken tek husus bu değildir. Kullandığım tek kullanımlık olmayan tüm ekipmanlarımı (dövme makinası, kabloları, adaptör, sehpa vb.) onlar için üretilmiş tek kullanımlık poşetler ile sarıyorum. Özellikle dövme yaparken kullandığım steril eldivenim elimdeyken, sardığım ve tek kullanımlık ekipmanlar hariç, stüdyomun hiçbir köşesine temas etmiyorum. Kullandığım boyalar ve lazım olacak ekipmanlar, dövme işlemine başlamadan önce hazır hale geliyor ve işlem sırasında kesinlikle temas edilmiyor.

Unutmayın ki, sizin sağlığınıza verdiğim değer kadar kendi sağlığıma da değer veriyorum. Tüm günümü geçirdiğim stüdyomda hijyenik bir ortamın sağlanması, kendi sağlığım için de oldukça önemlidir. Kendi hayatına saygı duyan tüm dövme sanatçıları, sizin hayatınıza da saygı duyacaktır ve hijyen kurallarına uygun davranacaktır.

Dövme işlemi sırasında kullanılan boyalar sağlığıma zarar verir mi ?

Öncelikle belirtmek isterim ki, kullandığım boyalar dünyaca ünlü markalardır ve uluslararası sertifikaları olan orijinal, steril ve vegan boyalardır. Daha önce yapılan çalışmalarda dövmenin cilt kanseri vb. bir hastalığa sebebiyet verdiği kanıtlanamamıştır. Kullanılan boyalar orijinal ve kaçak ürün ise tabiki sağlığınıza zararı olacaktır. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, kendisine saygısı olan hiç bir dövme sanatçısı böyle bir risk almayacak ve bu ürünleri kullanmayacaktır.

Dövme boyalarından hastalık bulaşması mümkün değildir ! Ancak dövmenizi yapan kişi, size dövme yaparken kullandığı eldiven ile, ihtiyaç duyması halinde tekrar boya kutusuna dokunursa, başkalarına risk oluşturacaktır. Bunu yapan kişi, sizden önce dövme yaptığı kişide de aynı hatayı yapmış olabilir, bu da size sağlık açısından bir risk oluşturacakır. Lütfen bu gibi durumlara dikkat edin.

Aklımda bir fikir yok ama dövmem olsun istiyorum, ne yaptırabilirim ?

Bir dövmem olsun ama ne yaptıracağımı bilmiyorum, nerede olsun nasıl olsun, büyük mü olsun küçük mü olsun… gibi, kafanızda bir takım belirsiz sorular varsa benim de size yardımcı olamayacağımı bilmenizi isterim. Çünkü sizin ne sevdiğinizi ben bilemem. Bu, çiçek dövmesi seven birine, ananas dövmesi yapalım demekle eş değerdir.

Katalog kullanıyor musunuz, neler var bakabilir miyim ?

Katalog kullanmıyorum. Kendi tarzımda çalışmalar ve tasarımlar yapmak benim için ilk plandadır. Tabiki çok sevdiğiniz bir şekli bulduysanız, getirmeniz halinde yapmaktan mutluluk duyarım, size fikirlerimi sunarım ancak aklınızdakileri bana anlatır ve hoşlandığınız dövme tarzını belirtirseniz, size özel tasarım yapmaktan oldukça keyif alırım.

Diğer stüdyolar/dövmeciler çok daha uygun fiyatlar söyledi, neden size daha çok ödeyeyim ?

Öncelikle belirtmek isterim ki, dövme bir ihtiyaç değildir. Yaptırabilirsiniz ancak yaptırmazsanız da hayatınızdan bir parça gitmeyecektir.

Her hangi bir stüdyoya/dövmeciye gitmeden önce dövme yaptıracağınız sanatçının işlerini inceleyebilir ve ortalama bir bilgiye bu inceleme sonrası sahip olabilirsiniz. Estetik açıdan kaygı duyup, çok güzel bir dövmem olsun diyorsanız, bu işi profesyonel yapan dövme sanatçılarının belirli bir fiyatın üzerinde iş yapması oldukça doğaldır. Unutmayın ki ucuz ve merdiven altı yapılan dövmeleri düzelttirmek için ya da kapattırmak için geldiğinizde, hem maliyet olarak çok daha yukarılara çıkacak hem de istediğiniz her dövme ile kapanmayacaktır. Kapama dövmeleri yapmak istemek ise benim insiyatifimde olacağı için belki de yaptırma şansınız olmayacaktır. Sildirmek isterseniz, büyük ihtimalle %100 sonuç alamayacak, pahalı ve bir o kadar da acılı bir süreç sizi bekliyor olacak.

Çok iyi bir dövmem olsun istiyorsanız, hijyen ve sterilizasyona önem verilsin, benimle yakından ilgilenilsin, istediğim tasarımlara sahip olabileyim diyorsanız, profesyonel bir hizmet almak istediğiniz her dövme sanatçısının ücreti diğer dövmecilere göre yüksek olacaktır.

Her tarz dövmeyi yapar mısınız ?

Çalışmaktan keyif aldığım dövme tarzları, realistic, hyper realistic, traditional, black and grey ve minimal olmayan dövmelerdir. Genel olarak minimal, ufak vektörel vb. işleri, kendi tarzımdaki çalışmaların yoğunluğundan ötürü kabul edemiyorum. Ancak isteme tarzı güzel olduktan sonra kimseyi de geri çevirmemeye gayret eden birisiyim. Yaptığım işleri incelemeden, ya da incelese dahi, ufacık bir dövmeyi ya da outline bir işi, yapabilir misin, aynısı çıkar mı gibi soruları soracak kişileri maalesef geri çevirmek durumunda kalıyorum.

Sadece bana değil, güvenerek gittiğiniz ya da işlerini inceleyerek gittiğiniz hiçbir dövme sanatçısına, başka sanatçıların yapılmış işleri ile gitmeyin. İstediğiniz dövmeye sahip olmak isterken dövmecinizi, aynısı çıkar mı, bire bir olur mu, ben çok titizim, renkler iyi çıkar mı gibi cümlelere maruz bırakmayın. İyi yapamayacağı veya aynısını çıkartamayacağını düşünüyorsanız, zaten en baştan gitmemeniz gerekir.

Dövme yaptırma yaşı nedir ?

18 yaşın altındaysanız ve dövme yaptırmak istiyorsanız benim yapacağım bir dövmeye sahip olma şansınız yok demektir. Ailemin haberi var demeniz benim için yeterli değildir. Doğrudan aileniz ile gelmeli ve onların onayı olduğuna dair imzalayacakları evrak ile dövme sahibi olmanız mümkün olacaktır. Zaten genel olarak küçük yaşlarda verilen dövme kararları çok doğru olmayabilir ve ileride bunu neden yaptırdım gibi kendinize sorular sormanıza sebep olabilir. Bu yüzden birkaç sene daha sabretmenizde fayda var.

Dövme yaptırmak istiyorum ancak alerjik bir bünyem var, ne yapmalıyım ?

Doktor değilim ve nelere karşı alerjik reaksiyon göstereceğinizi açıkçası bilemem. Ancak metale, latekse vb. dövme yapımı sırasında kullandığım bazı ekipmanlara alerjiniz olabilir. Bunu da dövme yaptırmadan önce, her hangi bir sağlık kuruluşunda alerji testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar belki de yüzlerce kişiye dövme yaptım ancak ciddi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmadım.

‘’Alerjim olup olmadığını anlamam için, iğneyi makinaya takıp birkaç kez batırsanız ben baksam, daha sonra alerjim yoksa gelsem olur mu ? ‘’ gibi bir soruda, bu işlemi yapmayacağımı belirtmek isterim. Bu şekilde yapılan bir deneme size doğru bir sonuç vermeyecektir. Her hangi bir materyale alerjiniz varsa bile, bu kadar basit bir işlemde çok büyük ihtimalle ortaya çıkmayacaktır.

Canım çok acıyacak mı ?

Evet canınız acıyacak. Fakat bu acı, çok büyük ve kapsamlı işler olmadığı sürece yüksek seviyelerde olmayacaktır. Bazı bölgeler acıda değişiklik gösterecektir. Örneğin kaburgaya yapılan işlem daha fazla acı verirken, kolunuzun üstüne yaptıracağınız bir dövme daha az acı verecektir. Ancak kadın ve erkeklerde de bölgeler değişiklik gösterir. Her insanın acı eşiği farklı olduğu için, her hangi birinin ‘’benim canım çok acıdı’’ ya da ‘’ben hiç hissetmedim bile! ‘’ gibi söylemlerine çok fazla önem vermeyin. Ufak bir dövmede bile inanılmaz acılar çektim diyen birisi, büyük bir ihtimalle oldukça amatör bir dövmeciye dövme yaptırmıştır ve kullanılan iğne dermis dokunun altına, yağ dokusuna batırılmıştır. Oldukça sert bir işlem uygulanmış olup bu da yüksek acılar çekmesine sebep olmuştur.

Nasıl randevu alabilirim ?

Belirtmek isterim ki telefon, sosyal medya vb. mecralar aracılığı ile dövme randevusu vermiyorum. Telefon ederek ve mail yolu ile ulaşarak ön görüşme için randevu alabilir, görüşmemiz sonrası dövme yaptırmaya karar verirseniz ön ödeme yaptıktan sonra randevunuzu alabilirsiniz. Tabiki şehir dışından iletişime geçenler, dövme randevusu almak isteyenler olacaktır. Bu konuda da mail yolu ya da telefon ile iletişime geçmeniz halinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini söylüyorum. Aklınıza takılan her türlü soru için ise elimden geldiği kadar geri dönüş yaparak, yardımcı olmaya çalışıyorum.

Randevumu hemen alabilir miyim ?

Genel olarak takvimimin yoğunluğundan dolayı, dövme randevularınızı 2 hafta ile 1.5 ay sonrası olacak şekilde alabileceksiniz. Tarihler aralarında, nadir olsa da boşluklarım olabiliyor ancak bu da biraz şansınıza bağlı olacaktır. Kendinizi en az 2 hafta sonraya randevu alabilirim diye hazırlayarak gelirseniz çok daha iyi olacaktır.

Yaptıracağım dövmeyi size tasarlatmak istiyorum, ne yapmalıyım ?

Randevu kısmında belirttiğim şartlardan sonra dövmeniz için oluşturduğumuz randevu tarihinden birkaç gün önce yapılan çizimi, yanıma gelmenizle ya da mail/telefon gibi yollarla size gösteriyorum. Tabiki ufak tefek değişiklikler isteyebilirsiniz ancak sürekli olarak yapılan çizimi değiştirtmeniz, tasarıma bütünüyle müdahale etmeniz durumunda, çizimi belirli bir ölçekten sonra değiştirmeyecek ve bu dövmeyi yapmamam ile sonuçlanacaktır. Tasarım ve randevu tarihi için alınan ön ödeme maalesef tarafınıza geri iade edilmeyecek, o gün size sağlamış olduğum günün ve o ana kadar harcanan zamanın karşılığı olacaktır. Bu iş ile hayatımı sürdürdüğümü ve sadece size çizim yapmadığımı, kendinizi benim yerime koyarak düşünürseniz çok sevinirim. Yapılan çizimi beğenmeyebilirim gibi kaygılarınız varsa, bu güne kadar yapmış olduğum dövme tasarımları ve uygulamaları belirli bir oranda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Randevu günüme gelemeyeceğim, iptal etmek istiyorum..

Butik bir stüdyoyuz ve neredeyse 1 aylık takvimimiz dolu oluyor. Zaten bahsettiğim gibi randevunuzu netleştirmek için sizden belirli bir ön ödeme talep edeceğim. Randevunuzu İptal etmeniz halinde yaptığınız bu ön ödeme hak verirsiniz ki stüdyomuzda kalacaktır. Size ayırdığım günü bir başkasına vermediğim için, o gün benim dövme yapamamama sebep olacaktır. Ancak 10 gün kadar öncesinden haber vermek koşulu ile, olumsuz durumlarınızdan ötürü (sağlık vb.) randevunuzu ileri tarihe almak isterseniz tabi ki bunu anlayışla karşılayacak ve elimden gelen her türlü yardımı yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Dövme yapılırken çok fazla kanamam olur mu ?

Kesinlikle aşırı bir kanamanız olmayacaktır. Çok minik, ufak kan damlacıkları olabilir, ancak akma vb. olaylar olmayacaktır. Çoğu zaman kanama, göremeyeceğiniz derecede ufak olacaktır.

Daha önce başka bir dövmeciye dövme yaptırdınız ve çok kanamanız oldu ise bunun sebebi dövmecinin bozulmuş, tarihi geçmiş iğneler kullanması ya da uygulama esnasında iğneyi oldukça derine sokmasından kaynaklıdır. Bu gibi durumlar aynı zamanda yüksek acılar çekmenize sebep olacaktır.

Yaptıracağınız dövme sanatçısına karar vermeden önce ;
  1. Ne tarz dövme sevdiğinizi belirleyin. Örn.(realistic, traditional, black vb.)

  2. Gideceğiniz sanatçının işlerini inceleyin.

  3. Ülkemizde maalesef bu işin denetimi neredeyse yok sayılır. Bu yüzden her gün kolay para kazanıldığı düşünülerek, bir yerlere stüdyo açılıyor. Bu gibi yerlerde de pek çok alanında uzaman olmayan, eğitimi ve alt yapısı olmayan ‘’Dövmeci’’ çalışıyor. Lütfen gideceğiniz sanatçıyı inceleyin, sorgulayın. Çok basit, teknoloji hayatımızın her alanında. Basit bir Google araması bile size belirli bir bilgi sağlayacaktır.

1-2 yıl kalan daha sonra geçen dövmeler var mı ?

Gerçekten bilmiyorum! Kalıcı makyaj boyaları ile yapıldığını duydum ancak 1-2 yıl sonra geçenini görmedim. Yaptıran insanlarda saçma sapan, yamuk yumuk lekelerin kaldığını gördüm. Bu yüzden böyle bir işlemin doğruluğuna inanmıyor tavsiye etmiyorum.

Geçici dövme yapıyor musunuz ?

Yapmıyorum.

Vücut geliştirmem dövmelerime zarar verir mi ?

Çok büyük ani kilo alıp vermeler veya kas büyüme küçülmeleri olmadığı sürece dövmenizde ciddi bir deformasyon olmaz. Vücudunuzdaki değişimler dövmenize de yansır ancak bunlar gözle görünür ölçüde olmaz.

Dövme yaptırmadan önce, yapılacak bölgeye anestezi uygulayabilir misiniz ?

Dövme yapım sürecinde kullanılan bir takım anestezik kremler var ancak ben kullanmayı uygun görmüyorum. Deride sertleşmeler, kızarıklıklar vb. alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor.

Bazı dövmecilerin bölgeye lokal anestezi yaptıklarını duydum. Benim böyle bir uygulama yapmam kesinlikle söz konusu olamaz. Doktor değilim ve sağlığınız için doğabilecek sorunları göz önüne alamam. Dövmecilerde yapılan bu tarz işlemler kesinlikle yanlış ve yasal değildir.

Façalarım ya da yara (ameliyat vb.) ilerim var, dövme ile kapatabilir miyiz ?

Hiçbir dövme faça ve yara izlerinin yok olmasını sağlamaz. Sadece dikkati o yaralardan, dövmelerinize çeker. Şüphesiz ki çok daha iyi bir görüntüye sahip olursunuz ancak kesiklerden kaynaklı kabarmaları ve parlaklığı yok etmez.

Dövme yaptırmadan önce, yaptıracağım bölgedeki tüyleri ağda, jilet vb. şeylerle almalı mıyım ? Neler yapmalıyım ? Stüdyoda nelere dikkat etmeliyim ?

Dövme yaptırmadan 1 gün önce kesinlikle ağda yaptırmamalısınız. Hem bölgenin hassaslaşması acı eşiğinizi artıracak hem de dövme yapılırken kızarmalara sebep olacaktır. Ancak 3 gün önceden yaptırmanızda bir sakınca yoktur. Tüylerinizi Jilet ile kendiniz almamanızda fayda var. Çünkü o bölgede kesilmelere sebep olabilir, kesilen kısım kabuk bağlayacağı için dövme işleminin o kısma uygulanmamasına neden olabilir. Makine ile tıraşlayıp kısaltmanız çok iyi olur. Bu sayede geldiğinizde kısalmış tüyleri kesmemize yardımcı olursunuz.

1 gün önce lütfen duş alın! Ağır kokular sıkmaktan kaçının.

Çok fazla değer vermediğiniz ve siyah kıyafetler seçmenizde fayda var. Kıyafetlerinize boya, vazelin vb. şeyler bulaşabilir, çıkmayacak lekelere sebebiyet verebilir.

Çocuklarınızı çok seviyorum. Ancak lütfen randevu tarihinizde onlardan birkaç saatinizi ayrı geçirecek şekilde, ya da onlara bakabilecek bir refakatçi eşliğinde gelin. Sürekli stüdyo içerisinde koşturan, eşyaları kıran, bağıran ve ağlayan bir çocuk benim dikkatimi dağıtacağı gibi, aynı zamanda kendi sağlığına da zarar verebilir.

Lütfen dövme yaptırmaya 6 tane arkadaşınız ile gelmeyin. Tabiki merak eden sevenleriniz olacaktır, dövme yaptırma düşünceleri var ve sizi izlemek isteyeceklerdir. Ancak dikkatimin dağılmasına ve modumun düşmesine sebebiyet verecek gürültüler, davranışlarda bulunabilirler.

Sigara içiyorsanız, stüdyomda kesinlikle sigara içilmediğini bilmeniz gerekir. Sigara kullanmıyorum ve kokusu oldukça rahatsız ediyor. Dövmenizin yapılış süresi kısa ise 1-2 saat sigarasızlığa dayanabilmelisiniz. Daha uzun yapılan işlemlerde aralarımız olacaktır ve bu aralarda dışarı çıkarak sigara içebilirsiniz.

Daha önce yaptırdığınız dövmecide, dövme işlemi yapılırken alkol vb. maddeler almış olmanız, yapılan işin doğru ve etik olduğu anlamına gelmez. Tam aksine stüdyonun amatörlüğü ve dövmecinin yaptığı işe ve size olan saygısını gösterir. Dövme yaptırmadan 24 saat önce alkol vb. maddelerin alımını bırakın. Dövme yapımı esnasında kanınızın sulanmasına sebep olabilir, hem sizin acı çekmenize hem de benim işimi zor yapmama sebep olur. Dövme yapımı sırasında da alkol almamalı, çok büyük dövmelerin sonrasında dahi belirli bir süre kullanmamalısınız.

Karnınız aç olmamalı. Kan şekeriniz düşebilir, zor anlar yaşayabilirsiniz.

Lütfen sormayın;
  1. Ufacık bir dövme isteğiniz var. Vektörel veya renkli çiçek, böcek vs. Lütfen bunu yapabilir misin demeyin. Yaptığım işlere bakın, inceleyin yapıp yapamayacağıma kanaat getirirseniz gelin. Bu tarz işleri genel olarak çok sık almamakla beraber portfolyomda fotoğraflarına yer vermiyorum. Pazarlık genlerimizde var. Ancak fiyatta indirim istemenin de bir üslubu var. Söyleyeceğim ücret size yüksek gelebilir, bütçenizi ve üslup ve tarzınızı göz önünde bulundurarak zaten elimden geleni yapan biriyim. Ancak lütfen ’’ şurada şu fiyatı verdiler’’ demeyin. Bana dövme yaptırmayı tercih ediyorsanız vereceğim fiyata göre değil, yapacağım işçiliğe göre değerlendirin.

  2. Başka sanatçıların yapmış olduğu dövmelerin ekran görüntülerini alıp, aynısını yapmamı istemeyin. O dövme ve tarzı çok hoşunuza gidiyorsa, o sanatçı ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

  3. Lütfen, stüdyonuz nerede ve yapılmış bir dövme üzerinden bunu kaça yaparsın gibi soruları, sosyal medya, mail ya da telefon yolu ile sormayın. Zaten web sitesi ve bir çok sosyal medya hesaplarımda adres belirtilmiş, ön yazımda fiyat bilgisinin bu şekilde verilemeyeceği hakkında bilgi verilmiştir. Bu tarz mesajların aşırı yoğunluğu yüzünden, gerçekten bilgi sahibi olmak için iletişime geçmeye çalışan kişileri bazen görememe ve geri dönüş yapamamama neden oluyor.